Ciągnik uniwersalny
Ciągnik kołowy
Ciągnik kołowy (potocznie: Ciągnik uniwersalny1) ? pojazd kołowy przystosowany do ciągnięcia pojazdów bądź urządzeń nieposiadających własnego napędu.
Współczesny ciągnik kołowy, czyli traktor John Deere
Ciągniki kołowe dzielą się na jedno- i dwuosiowe. Najbardziej rozpowszechnionym klasycznym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest ciągnik dwuosiowy z napędzaną tylną osią, oznaczony symbolem 4K2. Symbol ten tłumaczy się: 4K ? ciągnik 4-kołowy, 2 ? napędzane dwa koła.
Stosowane są też ciągniki 4-kołowe z napędem na wszystkie koła. W takim przypadku rozróżnia się dwie grupy:
4K2a ? ciągnik z uzupełniającym przednim napędem (koła przednie są mniejsze od kół tylnych)
4K4 ? ciągnik z dwoma napędami (gdy wszystkie koła mają jednakowe wymiary).
Firmy zagraniczne używają odpowiednio oznaczeń 2WD (ang. 2-wheel drive) i 4WD.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%85gnik_ko%C5%82owy
Zamawianie części do maszyn budowlanych
Części do maszyn budowlanych mogą być kupowane w sklepach motoryzacyjnych oraz bezpośrednio u ich producentów. Dlatego są one zamawiane w różnych miejscach, na przykład za pośrednictwem stron internetowych prowadzonych przez producentów maszyn budowlanych. Po otrzymaniu potwierdzenia o realizacji zamówienia i opłaceniu jego kosztów można już czekać na dostarczenie części do maszyn budowlanych pod wskazany adres. Można także samodzielnie odebrać takie części do maszyn budowlanych, jeżeli mają one trafić bezpośrednio na jedną z prowadzonych placów budowy. Poza tym w razie potrzeby można zamówić także wizytę specjalistów, którzy najlepiej będą wiedzieć, w jaki sposób można zamontować nowo zakupione części do maszyn budowlanych.
Naprawa maszyn budowlanych w serwisie
Każdy sprzęt wcześniej, czy później podlega zużyciu lub zniszczeniu, pod względem czy to poszczególnych części, czy całych układów. To samo dotyczy oczywiście maszyn budowlanych, które jako ciężki sprzęt należy odpowiednio eksploatować i odpowiednio nimi operować. W przypadku awarii tego typu sprzęt należy koniecznie przekazać do serwisu, który zajmie się wymianą poszczególnych elementów i zregeneruje daną maszynę. Taki serwis powinien oferować kompleksowe remonty maszyn, zarówno w formie stacjonarnej, jak i mobilnej (z dojazdem do klienta), zwłaszcza w przypadku awarii niespodziewanych, które wymagają ekspresowej interwencji.