O geodetach - krótko i treściwie

W pierwszej kolejności geodeta musi wykonać pomiary terenowe, zwłaszcza jeżeli powstaje tam nowa nieruchomość, której nie ma jeszcze na mapce. Celem tych pomiarów jest uzyskanie dokładnych wymiarów i położenia obiektu. Po pracy

O geodetach - krótko i treściwie

Graficzna reprezentacja pomiarów

Wynikiem pracy geodezyjnej najczęściej jest mapka geodezyjna, którą posyła się do Urzędu Miasta celem akceptacji zmian i wprowadzeniem ich do systemu. W pierwszej kolejności geodeta musi wykonać pomiary terenowe, zwłaszcza jeżeli powstaje tam nowa nieruchomość, której nie ma jeszcze na mapce. Celem tych pomiarów jest uzyskanie dokładnych wymiarów i położenia obiektu.

Po pracy w terenie przychodzi czas na wprowadzenie danych do systemu komputerowego i przesłanie ich dalej. Geodeci wykonują tez inwentaryzację pobudowlaną, Co więcej geodeci uczestniczą też przy podziałach nieruchomości i działek w sprawach spadkowych.


Co konkretnie robi geodeta?

Geodezja to nauka o Ziemi,a le zawód geodety to głownie pomiary i obliczenia na potrzeby infrastruktury i jej rozbudowy. Bez geodety nie powstałby żaden budynek, droga lub nawet działka. Geodeta musi wykonać pomiary, nanieść je na mapkę i oddać do urzędu w celu weryfikacji. Tylko w ten sposób uzyskamy pozwolenie na budowę czy zdanie budynku do użytku.

Dlatego jest duże zapotrzebowanie na rynku na geodetów/mierniczych. Ponieważ zawsze coś się buduje, projektuje lub planuje, a do wszystkiego jest potrzebny właśnie geodeta.


Encyklopedia, hasło: Geodezja leśna

Geodezja leśna wchodzi w skład geodezji, czyli nauki ustalającej metody wykonywania pomiarów na małych powierzchniach do 50 kilometrów kwadratowych z pominięciem wpływu kulistości Ziemi zwanej także geodezją niższą Wyniki tych pomiarów rozpatruje się w odniesieniu do płaszczyzny poziomej, umożliwiającej sporządzenie map terenu w płaskim układzie współrzędnych. Mapa stanowi podstawę planowania w gospodarstwie leśnym oraz jest niezbędną pomocą w urządzaniu lasu. Pomiary geodezyjne wykonywane na terenach leśnych mają na celu:

ustalenie aktualnego stanu faktycznego i uregulowanie stosunków prawnych gospodarstwa leśnego,
ustalenie zasobów leśnych w związku z koniecznością racjonalnego zorganizowania (urządzenia) gospodarstwa oraz sporządzenia okresowego planu czynności gospodarczych,
realizacja niektórych czynności gospodarczych, wynikających z planów gospodarczych np. wyłączenie gruntów leśnych pod uprawę rolną czy też powierzchni drzewostanów ochronnych, wyznaczanie zrębów, zalesień, powierzchni szkółek leśnych itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_leśna



© 2019 http://informator.podhale.pl/