Plotery frezujące - co o nich wiesz?

czy innego metalu, w który za chwilę wgryzą się ostrza frezu, jest jednak dość istotny. Pomijam tutaj oczywiste rzeczy, jak upewnienie się że posiadamy lity blok metalu bez skaz czy uszkodzeń mechanicznych. To pierwsze rzuca s

Plotery frezujące - co o nich wiesz?

Bloki do skrawania

Gdy już mamy gotowy projekt, dobrze zaprogramowaną maszynę i korci nas by wcisnąć przycisk "start" - pamiętajmy o jeszcze jednym. Ten niepozorny blok aluminium, czy innego metalu, w który za chwilę wgryzą się ostrza frezu, jest jednak dość istotny.

Pomijam tutaj oczywiste rzeczy, jak upewnienie się że posiadamy lity blok metalu bez skaz czy uszkodzeń mechanicznych. To pierwsze rzuca się w oczy, ale są też inne sprawy o które warto zadbać. Po pierwsze, należy się upewnić że nas model mieści się w obrysie naszego materiału - czasem zdarza się że coś nam się tylko wydaje, a wychodzi inaczej. Lepiej zmierzyć to dwa razy i mieć pewność. Po drugie, blok nie może być z kolei zbyt duży, jeśli frez będzie musiał przebijać się przez decymetry metalu żeby zacząć w ogóle tworzyć powierzchnię modelu, to prędzej zepsujemy maszynę, niże otrzymamy nasz element.


Jak precyzyjnie zrobić "dziurę"

W świecie ploterów frezujących i specjalistycznych frezarek CNC czasem pozostaje nieco miejsca na nie tak wielozadaniowe maszyny, jednakże wielce wyspecjalizowane i potrzebne w niektórych przypadkach. Wiertarki stołowe są jednym z takich przykładów - ich zastosowanie jest ograniczone, ale jeśli już są potrzebne wykonują niezwykle precyzyjną pracę najwyższej jakości.

Całość opiera się na sztywnej konstrukcji ramowej i szynie prowadzącej wiertło tylko w jednym kierunku - góra-dół. Sprawia to że otwór jest zawsze w idealnej płaszczyźnie i taki jak średnica wiertła - bez niepotrzebnych odchyłek. Element który wiercony - przeważnie o większych gabarytach lub twardszym materiale, który uniemożliwia jego swobodną obróbkę w innych maszynach - jest tymczasowo usztywniany w ramie i dokładnie pozycjonowany, następnie wiertło wraz z chłodziwem i tubą odprowadzającą opiłki biorą się do pracy. Wszystko efektywnie i przede wszystkim precyzyjnie.


Obróbka metalu - nie zawsze elektrycznie

Przyglądając się bliżej sprzętowi który służy do kształtowania metalu, skupiamy się przeważnie na najnowszych osiągnięciach techniki - obrabiarkach CNC, programowalnych i powtarzalnych z ostrzami z węglika spiekanego. Jednakże początki tych maszyn zaczynają się od prostego kamienia.

Na przestrzeni wieków, ludzie potrzebowali kształtować metal do swoich celów - począwszy od rewolucji przemysłowej sztuka nabrała znacznie większego pędu. Do pracy weszły specjalistyczne maszyny które często zajmowały się tylko określonym i bardzo zawężonym typem kształtowania - wykańczanie brzegów, wiercenie. Zwykły młotek jest narzędziem do obrabiania metalu, ale jeśli mówimy o obrabiarkach, to jednymi z najprostszych są pilniki do żelaza - ich większe rodzeństwo skrawa metal dużo szybciej, ale takie były manualne początki tych zaawansowanych maszyn.



© 2019 http://informator.podhale.pl/