szybalski-stomatologia.pl

stomatolog nie kojarzył nam się tak traumatycznie? Przede wszystkim spróbuj wybrać sobie swojego dentystę. Dobry lekarz będzie ciepły, wyrozumiały i delikatny. Dentysta niekoniecznie musi oznaczać nieczułego sadystę, wręcz prze

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Większość z nas odczuwa silny strach przed borowaniem zębów. Dlatego odwiedzamy gabinet dentystyczny z konieczności, kiedy już ból zęba jest bardzo silny. Co można zrobić, by stomatolog nie kojarzył nam się tak traumatycznie? Przede wszystkim spróbuj wybrać sobie swojego dentystę. Dobry lekarz będzie ciepły, wyrozumiały i delikatny. Dentysta niekoniecznie musi oznaczać nieczułego sadystę, wręcz przeciwnie. Znajdź lekarza, który będzie profesjonalny i miły, dzięki temu lęk przed wizytą w jego gabinecie będzie znacznie mniejszy. Pomóc może także czytanie recenzji gabinetów i opinii opublikowanych w mediach społecznościowych czy na portalach. Dzięki temu wybór dentysty nie będzie taki trudny i pójdziesz do nowej osoby z większym zaufaniem. Jeśli sam gabinet i lekarz będą wzbudzali twoje zaufanie, o wiele łatwiej będzie do nich przychodzić. Warto omówić wszystkie swoje lęki z dentystą jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu. Ważne, by lekarz poinformował cię o kolejnych etapach zabiegu, byś miał świadomość, że nie dzieje się nic podejrzanego. To naprawdę może uspokoić.

Obecnie można wybierać pośród gabinetów dentystycznych, zarówno prywatne, jak i te dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do stomatologa powinni wybierać się rodzice już z małymi dziećmi, dwu, trzyletnimi, gdyż ważna jest profilaktyka, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wizyta w prywatnym gabinecie dentystycznym może być bardzo kosztowna. Dentysta prywatnie wstawia najczęściej lepsze gatunkowo plomby, lepiej leczy zęby .Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy stomatolog wyrywa zęby, czasem potrzebna jest interwencja dentysty- chirurga. Wizyta w gabinecie dentystycznym wiąże się najczęściej z dużym stresem dla osoby odwiedzającej dentystę. Bolący ząb może przysporzyć o straszne cierpienie, ludzie obawiają się tego, że wizyta u dentysty będzie bolesna i jednocześnie kosztowna. Wiele osób odwleka zupełnie niepotrzebnie wizytę u stomatologa, co często skutkuje wyrwaniem zęba, opuchlizną, zażywaniem antybiotyków. O zęby trzeba dbać od dziecka, regularnie odwiedzać dentystę, myc zęby i nie bać się , gabinet dentystyczny nie jest straszny.

Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług dentystycznych z różnych specjalności. W zależności od ukończonej specjalności, stomatolog zajmuje się świadczeniem określonych usług. Niektórzy lekarze zajmują się określoną specjalnością i działają tylko w jej zakresie, jak na przykład ortodonci, którzy skupiają się na leczeniu ortodontycznym pacjentów w przypadku nieprawidłowości w zgryzie. Inne gabinety stomatologiczne mogą oferować szerszy zakres usług z różnych specjalności, ponieważ mogą zatrudniać specjalistów z konkretnych specjalizacji. Jednak lekarze dentyści, działający sami w prywatnych gabinetach, również mogą się specjalizować w wielu usługach stomatologicznych. Najłatwiejszym sposobem, żeby sprawdzić świadczone usługi w danym gabinecie dentystycznym, jest odwiedzenie strony internetowej, na której zawarty jest zakres oferowanych usług. Przykładowymi usługami z określonych specjalności oferowanymi przez gabinety stomatologiczne są zabiegi chirurgiczne, leczenie ortodontyczne czy ogólna profilaktyka.

Zastanawialiście się może kiedyś, jaka jest różnica między dentystą, a stomatologiem? Obydwa te pojęcia zdają się dotyczyć tego samego, czyli określenia lekarza zajmującego się leczeniem zębów oraz jamy ustnej i stawu żuchwowego. Jest to z pewnością prawda, ponieważ mimo różnych nazw i genezy wyrazów, stomatolog i dentysta oznaczają dokładnie to samo. Skąd więc dwie nazwy określające ten sam rodzaj wykonywanego zawodu? Pochodzenia słowa stomatolog można dopatrywać się w grece, gdzie stoma oznacza usta a logos to nauka. Z kolei słowo dentysta ma nieco inne pochodzenie, mianowicie wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Można by więc pomyśleć, że dentysta zajmuje się zębami, a stomatolog ogólnie jamą ustną, jest to jednak stwierdzenie niezgodne z rzeczywistością. Jedyne, co odróżnia lekarza dentystę od lekarza stomatologa, jest rok ukończenia studiów, ponieważ w związku ze zmianą przepisów w 2002 roku, osoby kończące studia otrzymywały tytuł lekarza dentysty. Kompetencje dentysty, jak i stomatologa są więc takie same.


© 2019 http://informator.podhale.pl/